اعلام نتایج جشنواره‌ی زمستانه‌ی داستانک‌های علمی تخیلی و فانتزی

چلچراغ و آکادمی فانتزی برگزار کردند
http://www.aftabblog.com/uploads/r/rami_n/130255.png

Fantasy:
در روند برگزاری این مسابقه‌ی علمی تخیلی و فانتزی اتفاقاتی هم از جنس علمی تخیلی و فانتزی برایمان افتاد تا ثابت کنیم همکاری جایی مثل آکادمی فانتزی و هفته‌نامه‌ی چلچراغ چه پدیده‌ی شگرفی بوده است و چقدر این دو همه چیزشان به همه چیزشان می‌آید!

حدود یک ماه بعد از اعلام فراخوان مسابقه تعداد یک و نصفی داستان به میل‌باکس مسابقه رسیده بود و پس از این استقبال جهانی ما تازه متوجه شدیم که ایمیل‌های اعلام شده، هم ایمیل چلچراغ و هم ایمیل آکادمی فانتزی طی اقدامی هماهنگ جهت ضایع کردنمان به طور توأمان و هم‌زمان خراب شده‌اند.

بعد از این که به من آب‌قند دادند تا حالم بهتر شود، آقای روحبخش با ماژیک به جان فراخوان مسابقه افتادند و آدرس ایمیلی جدید را اضافه کردند و در کنار آن نوشتند که: «...توصیه می‌کنیم داستان‌هایتان را دوباره برای ما بفرستید.» آکادمی فانتزی هم به نوبه‌ی خود با درج خبری مشابه و تمدید یک ماهه‌ی مسابقه این سوتی جهانی را به اطلاع عموم فانتزی‌دوستان جهان رساند. مدتی بعد جهت وارد شدن روند برگزاری مسابقه به ژانر وحشت یکی از اعضای هیأت گردانندگان آکادمی فانتزی با من تماس گرفتند و گفتند که تعدادی ایمیل در میل‌باکسشان پیدا شده که عنوان همه «برای جشنواره‌ی زمستانه‌ی داستانک‌نویسی...» است! در ضمن این که متخصصان گوگل، مایکروسافت و یاهو در حیرت این پدیده‌ی متاسایبریک فرو رفته بودند (و هنوز هم در نیامده‌اند هر چند که عده‌ای اعتقاد دارند این اقدام تبهکارانه نه از طرف جن‌ها و یا موجودات فضایی بلکه از سوی جایزه‌ی هوگو و یا احتمالاً نوبل جهت بی‌اعتبار کردن جایزه‌ی آکادمی فانتزی و هفته‌نامه‌ی چلچراغ بوده است). این دوست عزیز حدود سه شبانه‌روز زحمت فوروارد کردن ایمیل‌های گمشده را به آدرس جدید مسابقه کشیدند که آگاهان می‌گویند در این مدت چوب کبریت زیر پلک‌هایشان گذاشته بودند و زیر لب برای سلامتی تمامی دست‌اندرکاران آکادمی فانتزی و چلچراغ، به ویژه میل‌باکس‌های فضایی‌شان دعا می‌کردند.

بعد از دریافت ایمیل‌های مفقود شده، تازه متوجه شدیم تمامی نویسنده‌های آن داستانک‌ها آثارشان را یک بار دیگر به ایمیل جدید مسابقه فرستاده‌اند. این بار نوبت من بود که سه شبانه‌روز پای میل‌باکس مسابقه بنشینم و داستان‌هایی را که از هر کدام دو بار (و گاهی سه بار و البته گاهی اوقات هم چهار بار و یا بیشتر) به میل‌باکس مسابقه فرستاده شده بود را پاک‌سازی کنم.

اما در کنار تمام این‌ها، دل‌گرمی‌دهنده؛ داستان‌های دوستانی بودند - از نویسنده‌های سرشناس تا کسانی که برای اولین بار قلم به دست می‌گرفتند – که به دست ما می‌رسید و این خود نشان‌دهنده‌ی این بود که این جشنواره‌ی کوچک به هدف اصلی خود که ترویج بیشتر این گونه‌های کمتر شناخته شده ادبی در ایران است نزدیک شده.

داستانک‌هایی که پیش روی شماست و یا در هفته‌های اخیر مطالعه‌شان خواهید کرد حاصل زحمات بی‌شمار دوستانی است که برای ترویج هر چه بیشتر این گونه در ایران زحمت کشیده‌اند و نویسنده‌هایی که با لطف تمام آثارشان را به دبیرخانه‌ی این جشنواره فرستادند تا پس از مطالعه توسط داوران محترم این جشنواره در اختیار شما مخاطبان محترم قرار گیرد. از همه‌ی این دوستان و به ویژه دبیرخانه‌ی مسابقه که به اشتراک از اعضای آکادمی فانتزی و دوستان چلچراغی تشکیل شده بود از صمیم قلب برای پیش بردن این جشنواره کوچک سپاسگزارم.

محمود افشاری
دبیر اجرایی جشنواره‌ی داستانک‌های زمستانه‌ی هفته‌نامه‌ی چلچراغ و آکادمی فانتزی


رتبه* – نام داستان - نویسنده
۱- وقفه - حبیب‌الله کلانتری
۲- مذاکره - حبیب‌الله کلانتری
۳- دستگاه باز فراخوانی صوت - ایرج فاضل بخششی
۴- اولین پرسش - احسان نبی‌زاده
۵- بدون عنوان - یوسف تاریخانی
۶- ستون - نوید مقدم
۷- انتخاب - راحیل ذبیحی
۸- پتک حسرت - سهیل شانه‌ساز
۹- انسان بود، مثل همه نبود - علیرضا ساسانی
۱۰- نفرین بیگانه - سهیل شانه‌ساز
۱۱- سرگردان - محمودرضا جرنده‌ئی
۱۲- مرکز انتقال خون - زهراالسادات عمرانی
۱۳- محلول اشک و خون - میلاد نوری
۱۴- سرنوشت - کاتارینا ورزی
۱۵- دنیای راستین مجازی - میلاد قزللو
۱۶- آب‌گیر مهتاب و ۲۵۴ - میلاد قزللو
۱۷- وکیل آن جهانیِ ما - ایمان احمدزاده خلیفه
۱۸- بدون عنوان - میلاد نوری
۱۹- سفر به زمین - ایرج فاضل بخششی

*: نوزده داستانکی که در این لیست به عنوان داستانک برتر علمی تخیلی و فانتزی آمده‌اند، داستانک‌هایی با برآیند امتیاز بیشتر از چهار از سوی هیئت داوران هستند.

هیئت داوران: سروش روحبخش، افشین صادقی‌زاده، سمیه کرمی، امیر سپهرام، محمد حاج زمانو